unfoldingWord 10 - On Bela

unfoldingWord 10 - On Bela

Esquema: Exodus 5-10

Número de guión: 1210

Idioma: Turkish

Audiencia: General

Tipo: Bible Stories & Teac

Propósito: Evangelism; Teaching

Citación Biblica: Paraphrase

Estado: Approved

Los guiones son pautas básicas para la traducción y grabación a otros idiomas. Deben adaptarse según sea necesario para que sean comprendidas y relevantes para cada cultura e idioma diferentes. Algunos términos y conceptos utilizados pueden necesitar más explicación o incluso ser reemplazados o omitidos por completo.

Guión de texto

Musa ve Harun firavunun huzuruna çıkıp şöyle dediler: “İsrail’in Tanrısı halkımı salıver diyor!” Firavun onların sözünü dinlemedi. İsraillileri serbest bırakmaktansa işlerini daha da ağırlaştırdı!

Firavun halkı serbest bırakmak talebini defalarca reddetti, bu yüzden Tanrı Mısır’a on korkunç bela gönderdi. Bu belalar vasıtasıyla Tanrı firavundan ve bütün Mısır tanrılarından güçlü olduğunu gösterdi.

Tanrı Nil Nehri’ni kana dönüştürdü, fakat firavun hâlâ İsraillileri salıvermek istemedi.

Tanrı tüm Mısır’ın üzerine kurbağalar gönderdi. Firavun kurbağaları yok etmesi için Musa’ya yalvardı. Fakat kurbağalar öldükten sonra firavun kalbini taşlaştırdı ve İsraillilerin Mısır’dan çıkmasına izin vermedi.

Bunun üzerine Tanrı bit belasını gönderdi. Sonra sinek belasını gönderdi. Firavun Musa ile Harun’u çağırdı ve belayı kaldırmaları karşılığında İsraillilerin Mısır’dan çıkmasına izin vereceğini söyledi. Musa dua edince Tanrı bütün sinekleri Mısır’dan uzaklaştırdı. Ancak firavun yine kalbini taşlaştırdı ve halkı serbest bırakmadı.

Bunun ardından Mısırlıların tüm evcil hayvanları Tanrı’nın verdiği hastalıktan öldü. Fakat kalbi tekrar taşlaşan firavun İsraillileri serbest bırakmadı.

Tanrı Musa’ya ocak kurumu alıp firavun’un önünde havaya savurmasını buyurdu. Musa bunu yaptıktan sonra Mısırlıların bedenlerinde çok ağrıyan çıbanlar çıktı. İsraillilere ise bu bela hiç dokunmamıştı. Tanrı firavunun kalbini taşlaştırdı ve firavun İsraillileri salıvermedi.

Bundan sonra Tanrı, Mısır’daki tahılı mahvedecek ve evden dışarı çıkan herkesi öldürecek güçte olan dolu yağdırdı. Firavun Musa ile Harun’u çağırtıp, “Günah işledim. Artık serbest gidebilirsiniz.” dedi. Bunun üzerine Musa dua etti ve dolu yağışı kesildi.

Fakat firavun yine günah işledi, kalbini taşlaştırdı. İsraillileri salıvermek istemedi.

O zaman Tanrı Mısır’ın üzerine çekirge sürüleri gönderdi. Dolunun mahvetmediği tahılı çekirgeler yedi.

Sonra Tanrı Mısır’ı üç gün koyu karanlığa bürüdü. Mısırlılar evlerinden dışarı çıkamadılar. İsraillilerin yaşadığı yerler ise aydınlıktı.

Firavun bu dokuz beladan sonra bile İsraillileri serbest bırakmayı reddetti. Firavun Tanrı’nın sözünü dinlemek istemediği için Tanrı son belayı göndermeyi planladı. Bu bela, firavunun fikrini değiştirmesine sebep olacaktı.

Información relacionada

Palabras de Vida - GRN tiene mensajes audios en miles de idiomas que contienen mensajes basados en la Biblia acerca de la salvación y la vida cristiana.

Descargas gratis - Aquí puede encontrar los guiones principales de GRN en varios idiomas y también imágenes y otros materiales relacionados. Todos están disponibles para descargar.

Librería de audio de GRN - Material evangelistico y de enseñanza adecuado a las necesidades y a la cultura en variedad de stilos y formatos

Copyright and Licensing - GRN shares it's audio, video and written scripts under Creative Commons

Choosing the right audio or video format - What audio and video file formats are available from GRN, and which one is best to use?