unfoldingWord 16 - Судді

unfoldingWord 16 - Судді

Outline: Judges 1-3; 6-8; 1 Samuel 1-10

Script Number: 1216

Language: Ukrainian

Audience: General

Genre: Bible Stories & Teac

Purpose: Evangelism; Teaching

Bible Quotation: Paraphrase

Status: Approved

Scripts are basic guidelines for translation and recording into other languages. They should be adapted as necessary to make them understandable and relevant for each different culture and language. Some terms and concepts used may need more explanation or even be replaced or omitted completely.

Script Text

Після смерті Ісуса, сина Навіна, ізраїльтяни перестали слухатися Бога та виконувати Його всі постанови та правила. Ізраїльтяни не вигнали народи з Ханаану, які там залишилися та почали поклонятися їхнім богам замість Яхве, істинного Бога. У ізраїльтян не було царя, тому кожний робив те, що вважав для себе за потрібне.

Коли ізраїльтяни протягом кількох років не слухалися Бога, то Він карав їх тим, що сусідні народи були володарями над ними. Вороги перемагали ізраїльтян, грабували та знищували їхнє майно та багатьох вбивали. Врешті-решт після довгих років утисків ізраїльтяни каялися та просили Бога щоб Він їх звільнив від ворогів. Так повторювалося багато разів.

Кожного разу, коли ізраїльтяни каялися, то Бог їх спасав тим, що давав їм суддю, який виступав проти ворогів та звільняв народ. Тоді в країні наставав мир і суддя справедливо керував народом. Бог посилав багато різних суддів на допомогу ізраїльтянам. Одного з таких суддів Бог послав після того, як дозволив народу мідіяніт, який межував з ними та був їх ворогом отримати перемогу над ізраїльтянами.

Впродовж семи років мідіяніти забирали у ізраїльтян весь врожай. Ізраїльтяни жили постійно перебуваючи у жаху та пере/ховалися у печерах від мідіяніт. Врешті-решт вони звернулися до Бога молити про спасіння.

У той час жив ізраїльтянин ім’я якого Гедеон. Якось, коли він, ховався від мідіянітян, таємно молотив зерно, до нього прийшов ангел від Яхве і сказав: «Могутній воїн, з тобою Бог! Іди та врятуй Ізраїль від мідіянітян».

Батько Гедеона мав жертовник, присвячений ідолу. Бог наказав Гедеону зруйнувати цей жертовник і поставити жертовник Богу Яхве. Але Гедеон боявся людей, тож почекав, коли настане ніч, зруйнував жертовник ідолу і розбив його на частини. На місці зруйнованого жертовника Гедеон побудував жертовник Богу і приніс на ньому жертву.

Коли вранці люди побачили, що жертовник зруйнований, вони дуже розлютилися і пішли до дому Гедеона, щоб убити його. Але батько Гедеона сказав: «Чому ви намагаєтеся захищати свого бога? Якщо він бог, то нехай захистить себе сам!». Коли люди почули ці слова, то вирішили не вбивати Гедеона.

Незабаром мідіянітяни знову прийшли грабувати ізраїльтян. Мідіянітян було так багато, що їх неможливо було порахувати. Гедеон скликав ізраїльтян, щоб вступити в бій з ворогами. Він попросив у Бога два знамення, щоб переконатися, що Бог насправді закликає його врятувати Ізраїль від мідіянітян.

Для першого знамення Гедеон поклав на землю хутро вівці і попросив Бога, щоб вранішня роса була тільки на хутрі, а земля навколо залишилася сухою. Бог так і зробив. Наступної ночі Гедеон попрохав, щоб земля була вологою, а хутро сухим. Бог так і зробив. Ці два знамення переконали Гедеона, що Бог, справді, обрав його врятувати Ізраїль від мідіянітян.

Тож Гедеон покликав до себе воїнів і до нього прийшло 32 тисячі людей. Але Бог сказав йому, що тієї кількості воїнів забагато. Тоді Гедеон відправив додому 22 тисячі людей, які боялися йти в бій. Але Бог знов сказав Гедеону, що людей однаково забагато. Тоді Гедеон вибрав 300 воїнів, на яких йому вказав Бог, а решту відправив додому.

Тієї ночі Бог сказав Гедеону: «Спустись до табору мідіянітян і послухай, про що вони розмовляють. Коли ти почуєш, про що вони розмовляють, ти подалаеш страх нападати на них». Вночі Гедеон спустився до табору і почув, як один воїн-мідіянитянин розповідав іншому сон, в якому по табору мідіянітян котився круглий хліб з ячменю і зруйнував намет. Другий воїн сказав: «Цей сон означає, що військо Гдеона розгромить наше військо мідіянітян!». Гедеон почув це і поклонився Богу.

Коли Гедеон повернувся до своїх воїнів, він сказва, що Бог віддає мідіянітян в їх руки. Отже Гедеон дав кожному з них ріг, глиняний горщик і смолоскип. І вони пішли та оточили табір, в якому спали мідіянітяни. Триста воїнів Гедеона тримали палаючі смолоскипи в горщиках, щоб світло від них не побачили мідіянітяни.

Одночасно всі воїни Гедеона розбили горщики - і зненацько все навколо освітилося вогнем смолоскипів, воїни засурмили та закричали: «Меч Яхве та Гедеона!»

Бог привів мідіянітян у сумʼяття, так що вони стали нападати і вбивати один одного. Гедеон негайно (послав гінців покликати) покликав якнайбільше ізраїльтян, щоб вони прийшли і допомогли переслідувати мідіянітян. Ізраїльтяни вбили багатьох із них, а решту прогнали зі своєї землі. Того дня загинуло 120 тисяч мідіянітян і Бог врятував Ізраїль!

Після перемоги народ забажав зробити Гедеона своїм царем. Але Гедеон не погодився, натомість попросив у них золоті каблучки, які вони відібрали у мадіанітян. І народ приніс Гедеону багато золота.

З цього золота Гедеон зробив особливий одяг, схожий на одяг первосвященика, і залишив його у своєму рідному місті. Але народ почав поклонятися цьому одягу як ідолу. І коли Гедеон постарів і помер, ізраїльтяни знову почали поклонятися ідолам. За це Бог покарав Ізраїль і дозволив ворогам перемогти їх. Врешті-решт ізраїльтяни знову попросили Бога про допомогу, і Бог послав їм іншого суддю.

Так повторювалося багато разів: ізраїльтяни грішили – Бог їх карав, вони каялися – і Бог посилав їм суддю, який їх рятував. Протягом багатьох років Бог давав ізраїльтянам багато суддів, які рятували їх від ворогів.

Зрештою ізраїльтяни попросили у Бога царя, як і у всіх інших народів. Вони хотіли мати царя, який би вів їх у бій. І хочя це прохання народу не сподобалося Богу, Він все ж таки дав їм царя, як вони просили.

Related information

Words of Life - Audio gospel messages in thousands of languages containing Bible based messages about salvation and Christian living.

Free downloads - Here you can find all the main GRN message scripts in several languages, plus pictures and other related materials, available for download.

The GRN Audio Library - Evangelistic and basic Bible teaching material appropriate to the people's need and culture in a variety of styles and formats.

Copyright and Licensing - GRN shares it's audio, video and written scripts under Creative Commons

Choosing the right audio or video format - What audio and video file formats are available from GRN, and which one is best to use?