unfoldingWord 30 - İsa Beş Bin Kişiyi Doyuruyor

unfoldingWord 30 - İsa Beş Bin Kişiyi Doyuruyor

Outline: Matthew 14:13-21; Mark 6:31-44; Luke 9:10-17; John 6:5-15

Script Number: 1230

Language: Turkish

Audience: General

Genre: Bible Stories & Teac

Purpose: Evangelism; Teaching

Bible Quotation: Paraphrase

Status: Approved

Scripts are basic guidelines for translation and recording into other languages. They should be adapted as necessary to make them understandable and relevant for each different culture and language. Some terms and concepts used may need more explanation or even be replaced or omitted completely.

Script Text

İsa havarilerini birçok köyde vazetmeye ve öğretmeye göndermişti. Havariler İsa’nın olduğu yere dönünce ne yaptıklarını O’na anlattılar. Sonra İsa, biraz dinlenmeleri için onları gölün öbür kıyısına geçmeye davet etti. Böylece onlar bir tekneye binip gölün karşı yakasına yola çıktılar.

Fakat çok insan İsa’yla havarilerin tekneyle yola çıktığını gördü. Kıyıdan koşarak onlardan önce karşı yakaya varmaya gayret ettiler. Bu yüzden İsa’yla havariler oraya vardıklarında büyük kalabalığın onları beklediğini gördüler.

Kalabalıkta kadın ve çocuk hariç 5.000’den fazla adam vardı. İsa, çobansız bir sürüye benzeyen bu halka çok acıdı. Onlara çok şey öğretti, hasta olanlara şifa verdi.

Akşama doğru havariler İsa’ya, “Artık geç oldu, yakında bir kent yok. Halkı salıver, gitsinler yiyecek bir şeyler alsınlar.” dediler.

Fakat İsa havarilere, “Siz onlara yiyecek verin!” diye buyurdu. Onlar cevabında, “Biz nasıl vereceğiz? Sadece beş ekmekle iki küçük balığımız var.” dediler.

İsa, havarilerine halkı elli kişilik gruplar hâ linde çimenlere oturtmalarını söyledi.

Bunun ardından İsa beş ekmekle iki balığı eline alıp göğe baktı, yiyecekler için Tanrı’ya şükretti.

Sonra İsa ekmeklerle balıkları parçalara böldü, parçaları halka dağıtsınlar diye havarilerine verdi. Havariler yiyeceği dağıtmaya devam etti ve yiyecek hiç bitmedi! Bütün halk doyasıya yedi.

Sonra havariler artakalan yiyecekleri topladılar. On iki sepet dolduracak kadar yiyecekler kalmıştı! Bütün bu yiyecekler beş ekmekle iki balıktan meydana gelmişti.

Related information

Words of Life - Audio gospel messages in thousands of languages containing Bible based messages about salvation and Christian living.

Free downloads - Here you can find all the main GRN message scripts in several languages, plus pictures and other related materials, available for download.

The GRN Audio Library - Evangelistic and basic Bible teaching material appropriate to the people's need and culture in a variety of styles and formats.

Choosing the audio or video format to download - What audio and video file formats are available from GRN, and which one is best to use?

Copyright and Licensing - GRN shares it's audio, video and written scripts under Creative Commons